Ero sivun ”Kalastuspeli” versioiden välillä
Np (keskustelu | muokkaukset) Ak: Uusi sivu: '''Kalastuspeli''' on pöytäroolipeleissä pelattava oheispeli, jossa pelaajahahmot yrittävät hankkia pelimaailmassa kalastusvälineet ja mennä kalastamaan. Gorgoniuksen koodeksi sisältää pelinjohtajan tehtävää helpottavat lisäsäännöt Kalastuspeliä pelaavia pelaajia varten. Luokka:Talosäännöt |
Np (keskustelu | muokkaukset) pEi muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
'''Kalastuspeli''' on pöytäroolipeleissä pelattava oheispeli, jossa pelaajahahmot yrittävät hankkia pelimaailmassa kalastusvälineet ja mennä kalastamaan. [[Gorgoniuksen koodeksi]] | '''Kalastuspeli''' on pöytäroolipeleissä pelattava oheispeli, jossa pelaajahahmot yrittävät hankkia pelimaailmassa kalastusvälineet ja mennä kalastamaan. Tässä [[Gorgoniuksen koodeksi]]ssa alun perin ilmestynyt kalastuspeli. | ||
Omissa peleissäni pelaajat sanovat usein, että heidän hahmonsa lähtee metsästämään, kalastamaan, keräämään yrttejä ja sitten pitää keksiä, minkä otuksen tai kasvin he löytävät ja kuinka paljon jne. Tässä valmiit taulukot ”kalastuspelille” koska on rasittavaa aina keksiä itse, mitä sieltä tulee. Normaalisti käytetään viisaus (selviytyminen)-ominaisuusheittoa. | |||
Voit korvata taulukkojen eläimiä pelimaailmallesi tyypillisillä vastaavilla eläimillä ja olennoilla. Jos hahmolla on pätevyys selviytymiseen, hän voi myös yrittää pyydystää tiettyä lajia. Silloin hän saa +2 bonuksen heittoon. Jokainen 1 yli VA:n antaa tällöin 1n6 kg tai annosta lisää saalista (useamman saaliskohteen tai isomman saaliin) ja VA:ta huonommalla heitolla saa ”väärän saaliin” tai ei mitään. | |||
Alueella, jolla on runsaasti saalista, heittoa saa yrittää 2 tunnin välein, tavallisella alueella 4 tunnin välein ja niukalla alueella 8 tunnin välein. Pelinjohtaja voi myös päättää, että alueella ei voi kalastaa (ei esim. ole vettä) tai metsästää (esim. suola-aavikolta ei löydy mitään saalistettavaa). Vuodenaika tai ajankohta voivat myös vaikuttaa yritykseen. | |||
'''Valinnainen sääntö:''' nopanheitolla 1 onkeesi tarttuu merenneito, merihirviö tai muuta yllättävää vedessä lillunutta materiaalia. | |||
{|class="wikitable" | |||
|+'''Makean veden kalastus: onki tai heittoverkko''' | |||
|- | |||
!VA!!Arktinen!!Pohjola!! Lauhkea!!Tropiikki | |||
|- | |||
|< 11||Ei saalista||Ei saalista||Ei saalista||Pikku sintti | |||
|- | |||
|11-13||Ei saalista||Särki||Sintti||Sähköankerias | |||
|- | |||
|14-16||Hauki||Ahven||Kirjolohi||Piraija | |||
|- | |||
|17-18||Ahven||Hauki||Toutain||Niilinhauki | |||
|- | |||
|19-20||Nieriä||Made||Ankerias||Partamonni | |||
|- | |||
|21-22||Kuha||Lahna||Nieriä||Tilapia | |||
|- | |||
|23-24||Siika||Kuha||Taimen||Mureena | |||
|- | |||
|25-26||Taimen||Siika||Karppi||Juovamonni | |||
|- | |||
|27‑28||Lohi||Taimen||Sampi||Linjatiikeritetra | |||
|- | |||
|29+||Iso||lohi||Järvilohi||Jättiläismonni||Arapaima | |||
|} | |||
{|class="wikitable" | |||
|+'''Merikalastus: onki tai juksa''' | |||
|- | |||
!VA!!Arktinen!!Pohjola!! Lauhkea!!Tropiikki | |||
|- | |||
|< 11||Ei saalista||Ei saalista||Ei saalista||Ei saalista | |||
|- | |||
|11-13||Turska||Turska||Meribassi||Meriahven | |||
|- | |||
|14-16||Sei||Kolja||Meriahven||Barracuda | |||
|- | |||
|17-18||Puna-ahven||Kilohaili||Kampela||Makrilli | |||
|- | |||
|19-20||Kissakala||Kissakala||Ankerias||Mahi-mahi | |||
|- | |||
|21-22||Kolja||Meriantura||Merikrotti||Pangasius | |||
|- | |||
|23-24||Rasvakala||Merikrotti||Tonnikala||Tonnikala | |||
|- | |||
|25-26||Kuningasrapu||Rasvakala||Meriantura||Marliini | |||
|- | |||
|27‑28||Grönlanninhai||Merilohi||Airokala||Airokala | |||
|- | |||
|29+||Ruijanpallas||Ruijanpallas||Jättiläismonni||Jättiläiskalmari | |||
|} | |||
[[Luokka:Talosäännöt]] | [[Luokka:Talosäännöt]] | ||
Versio 12. joulukuuta 2025 kello 07.16
Kalastuspeli on pöytäroolipeleissä pelattava oheispeli, jossa pelaajahahmot yrittävät hankkia pelimaailmassa kalastusvälineet ja mennä kalastamaan. Tässä Gorgoniuksen koodeksissa alun perin ilmestynyt kalastuspeli.
Omissa peleissäni pelaajat sanovat usein, että heidän hahmonsa lähtee metsästämään, kalastamaan, keräämään yrttejä ja sitten pitää keksiä, minkä otuksen tai kasvin he löytävät ja kuinka paljon jne. Tässä valmiit taulukot ”kalastuspelille” koska on rasittavaa aina keksiä itse, mitä sieltä tulee. Normaalisti käytetään viisaus (selviytyminen)-ominaisuusheittoa.
Voit korvata taulukkojen eläimiä pelimaailmallesi tyypillisillä vastaavilla eläimillä ja olennoilla. Jos hahmolla on pätevyys selviytymiseen, hän voi myös yrittää pyydystää tiettyä lajia. Silloin hän saa +2 bonuksen heittoon. Jokainen 1 yli VA:n antaa tällöin 1n6 kg tai annosta lisää saalista (useamman saaliskohteen tai isomman saaliin) ja VA:ta huonommalla heitolla saa ”väärän saaliin” tai ei mitään.
Alueella, jolla on runsaasti saalista, heittoa saa yrittää 2 tunnin välein, tavallisella alueella 4 tunnin välein ja niukalla alueella 8 tunnin välein. Pelinjohtaja voi myös päättää, että alueella ei voi kalastaa (ei esim. ole vettä) tai metsästää (esim. suola-aavikolta ei löydy mitään saalistettavaa). Vuodenaika tai ajankohta voivat myös vaikuttaa yritykseen.
Valinnainen sääntö: nopanheitolla 1 onkeesi tarttuu merenneito, merihirviö tai muuta yllättävää vedessä lillunutta materiaalia.
| VA | Arktinen | Pohjola | Lauhkea | Tropiikki | |
|---|---|---|---|---|---|
| < 11 | Ei saalista | Ei saalista | Ei saalista | Pikku sintti | |
| 11-13 | Ei saalista | Särki | Sintti | Sähköankerias | |
| 14-16 | Hauki | Ahven | Kirjolohi | Piraija | |
| 17-18 | Ahven | Hauki | Toutain | Niilinhauki | |
| 19-20 | Nieriä | Made | Ankerias | Partamonni | |
| 21-22 | Kuha | Lahna | Nieriä | Tilapia | |
| 23-24 | Siika | Kuha | Taimen | Mureena | |
| 25-26 | Taimen | Siika | Karppi | Juovamonni | |
| 27‑28 | Lohi | Taimen | Sampi | Linjatiikeritetra | |
| 29+ | Iso | lohi | Järvilohi | Jättiläismonni | Arapaima |
| VA | Arktinen | Pohjola | Lauhkea | Tropiikki |
|---|---|---|---|---|
| < 11 | Ei saalista | Ei saalista | Ei saalista | Ei saalista |
| 11-13 | Turska | Turska | Meribassi | Meriahven |
| 14-16 | Sei | Kolja | Meriahven | Barracuda |
| 17-18 | Puna-ahven | Kilohaili | Kampela | Makrilli |
| 19-20 | Kissakala | Kissakala | Ankerias | Mahi-mahi |
| 21-22 | Kolja | Meriantura | Merikrotti | Pangasius |
| 23-24 | Rasvakala | Merikrotti | Tonnikala | Tonnikala |
| 25-26 | Kuningasrapu | Rasvakala | Meriantura | Marliini |
| 27‑28 | Grönlanninhai | Merilohi | Airokala | Airokala |
| 29+ | Ruijanpallas | Ruijanpallas | Jättiläismonni | Jättiläiskalmari |