Ero sivun ”Sienestyspeli” versioiden välillä

Lollosta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Ak: Uusi sivu: Säännöt: ks. Kalastuspeli. {| |-valign="top" style="font-size:smaller" | {|class="wikitable" |+'''Sienestys keväällä''' |- !VA!!Arktinen!!Pohjola!!Lauhkea!!Tropiikki |- |< 11||—||—||—||— |- |11-13||—||Suomukääpä||Suomukääpä||Pökkösieni |- |14-16||—||Punamaljakas||Punamaljakas||— |- |17-18||—||Mustesieni||Mustesieni||— |- |19-20||—||Huhtasieni||Huhtasieni||— |- |21-22||—||Korvasieni||Korv...
 
pEi muokkausyhteenvetoa
Rivi 1: Rivi 1:
Säännöt: ks. [[Kalastuspeli]].
Säännöt: ks. [[Kalastuspeli]].
{|
 
|-valign="top" style="font-size:smaller"
{{keskeneräinen}}
|
 
Tropiikissa sienten itiöemiä löytyy kaikkina vuodenaikoina, mutta kuivan kauden aikaan sienestämisessä on ''haitta''.
 
{|class="wikitable"
{|class="wikitable"
|+'''Sienestys keväällä'''
|+'''Sienestys keväällä'''
Rivi 18: Rivi 20:
|19-20||&mdash;||Huhtasieni||Huhtasieni||&mdash;
|19-20||&mdash;||Huhtasieni||Huhtasieni||&mdash;
|-
|-
|21-22||&mdash;||Korvasieni||Korvasieni||&mdash;
|21-22||&mdash;||Korvasieni||Korvasieni||Pilvenkorva (''Auricularia cornea'')
|-
|-
|23-24||&mdash;||Herkkusieni||Huhtasieni||&mdash;
|23-24||&mdash;||Herkkusieni||Huhtasieni||Puunkorva (''Auricularia polytricha'')
|-
|-
|25-26||&mdash;||colspan=2 align="center"|Korvasieniä (paljon!)||&mdash;||Sinilupikka
|25-26||&mdash;||colspan=2 align="center"|Korvasieniä (paljon!)||&mdash;||Sinilupikka
Rivi 28: Rivi 30:
|29+||&mdash;||colspan=2 align="center"|Herkkusieniä (paljon!)||&mdash;
|29+||&mdash;||colspan=2 align="center"|Herkkusieniä (paljon!)||&mdash;
|}
|}
||
 
{|class="wikitable"
{|class="wikitable"
|+'''Sienestys kesällä'''
|+'''Sienestys kesällä'''
Rivi 44: Rivi 46:
|19-20||&mdash;||&mdash;||&mdash;||&mdash;
|19-20||&mdash;||&mdash;||&mdash;||&mdash;
|-
|-
|21-22||&mdash;||&mdash;||&mdash;||&mdash;
|21-22||&mdash;||&mdash;||&mdash;||Pilvenkorva (''Auricularia cornea'')
|-
|-
|23-24||&mdash;||&mdash;||&mdash;||&mdash;
|23-24||&mdash;||&mdash;||&mdash;||Puunkorva (''Auricularia polytricha'')
|-
|-
|25-26||&mdash;||&mdash;||&mdash;||&mdash;
|25-26||&mdash;||&mdash;||&mdash;||Sinilupikka
|-
|-
|27&#8209;28||&mdash;||&mdash;||&mdash;||&mdash;
|27&#8209;28||&mdash;||&mdash;||&mdash;||&mdash;
Rivi 54: Rivi 56:
|29+||&mdash;||&mdash;||&mdash;||&mdash;
|29+||&mdash;||&mdash;||&mdash;||&mdash;
|}
|}
||
 
{|class="wikitable"
{|class="wikitable"
|+'''Sienestys syksyllä'''
|+'''Sienestys syksyllä'''
Rivi 70: Rivi 72:
|19-20||&mdash;||&mdash;||&mdash;||&mdash;
|19-20||&mdash;||&mdash;||&mdash;||&mdash;
|-
|-
|21-22||&mdash;||&mdash;||&mdash;||&mdash;
|21-22||&mdash;||&mdash;||&mdash;||Pilvenkorva (''Auricularia cornea'')
|-
|-
|23-24||&mdash;||&mdash;||&mdash;||&mdash;
|23-24||&mdash;||&mdash;||&mdash;||Puunkorva (''Auricularia polytricha'')
|-
|-
|25-26||&mdash;||&mdash;||&mdash;||Sinilupikka
|25-26||&mdash;||&mdash;||&mdash;||Sinilupikka
Rivi 80: Rivi 82:
|29+||&mdash;||&mdash;||&mdash;||&mdash;
|29+||&mdash;||&mdash;||&mdash;||&mdash;
|}
|}
|}
 
Pökkösienen nuori itiöemä on munan muotoinen ja syötävä. Kun se on puhjennut, sieni kasvaa nopeasti ja levittää voimakasta raadonhajua, houkutellen kärpäsiä levittämään sen itiöitä. Tässä vaiheessa sieni on syömäkelvoton ja mätänee nopeasti.
Pökkösienen nuori itiöemä on munan muotoinen ja syötävä. Kun se on puhjennut, sieni kasvaa nopeasti ja levittää voimakasta raadonhajua, houkutellen kärpäsiä levittämään sen itiöitä. Tässä vaiheessa sieni on syömäkelvoton ja mätänee nopeasti.


Sinilupikka l. liilavalmuska l. ''Lactarius indigo'' sopii värjäykseen ja on myös herkullinen ruokasieni.
Sinilupikka l. liilavalmuska l. ''Lactarius indigo'' sopii värjäykseen ja on myös herkullinen ruokasieni.
{{unfinished}}


==Katso myös==
==Katso myös==

Versio 12. joulukuuta 2025 kello 09.39

Säännöt: ks. Kalastuspeli.

Tämä sivu on keskeneräinen!

Tropiikissa sienten itiöemiä löytyy kaikkina vuodenaikoina, mutta kuivan kauden aikaan sienestämisessä on haitta.

Sienestys keväällä
VA Arktinen Pohjola Lauhkea Tropiikki
< 11
11-13 Suomukääpä Suomukääpä Pökkösieni
14-16 Punamaljakas Punamaljakas
17-18 Mustesieni Mustesieni
19-20 Huhtasieni Huhtasieni
21-22 Korvasieni Korvasieni Pilvenkorva (Auricularia cornea)
23-24 Herkkusieni Huhtasieni Puunkorva (Auricularia polytricha)
25-26 Korvasieniä (paljon!) Sinilupikka
27‑28 Huhtasieniä (paljon!)
29+ Herkkusieniä (paljon!)
Sienestys kesällä
VA Arktinen Pohjola Lauhkea Tropiikki
< 11
11-13
14-16
17-18
19-20
21-22 Pilvenkorva (Auricularia cornea)
23-24 Puunkorva (Auricularia polytricha)
25-26 Sinilupikka
27‑28
29+
Sienestys syksyllä
VA Arktinen Pohjola Lauhkea Tropiikki
< 11
11-13 Pökkösieni
14-16
17-18
19-20
21-22 Pilvenkorva (Auricularia cornea)
23-24 Puunkorva (Auricularia polytricha)
25-26 Sinilupikka
27‑28
29+

Pökkösienen nuori itiöemä on munan muotoinen ja syötävä. Kun se on puhjennut, sieni kasvaa nopeasti ja levittää voimakasta raadonhajua, houkutellen kärpäsiä levittämään sen itiöitä. Tässä vaiheessa sieni on syömäkelvoton ja mätänee nopeasti.

Sinilupikka l. liilavalmuska l. Lactarius indigo sopii värjäykseen ja on myös herkullinen ruokasieni.

Katso myös